1. Kolejka Unibax Toruń - Unia Leszno
W z jednym z najciekawszych spotkań pierwszej kolejki żużlowej Ekstraligi Unibax Toruń pokonał na własnym stadionie Unię Leszno 49:44. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Karol Z±bik.
Obydwa kluby dysponuj± silnymi składami i będ± się zapewne liczyć w walce o DMP nic, więc dziwnego, że na stadionie im. Mariana Rosego zgromadził się komplet widzów (15 tysięcy) oczekuj±cych ¶wietnego widowiska. Zanim na tor wyjechali żużlowcy, odbyła się uroczysta prezentacja zawodników. Nie zabrakło jeĽdĽców na koniach z krzyżackimi herbami, przemawiał także prezydent Torunia, który tradycyjnie otworzył sezon.
Zawody zgodnie z regulaminem rozpocz±ł wy¶cig młodzieżowców. Już na starcie najszybszy był aktualny mistrz ¶wiata juniorów Karol Z±bik, który wygrał bez żadnych problemów. Za jego plecami walkę o utrzymanie na motocyklu stoczył drugi z torunian Alan Marcinkowski, który wpadł w pewnym momencie w dziurę, lecz ostatecznie dotarł do mety jako trzeci. Po dwóch kolejnych bezbarwnych remisach emocji nie zabrakło w wy¶cigu czwartym. Ze startu kolejny raz najlepiej wyszedł Z±bik, do którego doł±czył Ryan Sullivan i torunianie prowadzili 5:1 przed Leigh Adamsem. Lider leszczynian nie zamierzał jednak odpuszczać i na trzecim okr±żeniu wyprzedził swego rodaka. Tym samym Unibax wygrał bieg 4:2 i w meczu było 14:10. Para Z±bik - Sullivan była zreszt± tego dnia najlepsz± na torze, co pokazała również w wy¶cigu szóstym, gdy zdecydowanie pokonała bardzo chimerycznych Damiana Balińskiego i Krzysztofa Kasprzaka. W ekipie go¶ci jedynym niemalże bezbłędnym zawodnikiem był Adams, nic, więc dziwnego, że po kolejnej podwójnej porażce poniesionej przez leszczynian w ósmym biegu, trener Czesław Czernicki zdecydował się wprowadzić Australijczyka ze złotej rezerwy taktycznej. Nowinka regulaminowa mówi, że zespół przegrywaj±cy różnic± minimum dziesięciu punktów ma prawo wystawić zawodnika, którego punkty będ± liczyć się podwójnie. Adams nie zawiódł i wygrał zdobywaj±c tym samym sze¶ć „oczek". Jako że tuż za nim na metę wpadł Kasprzak wy¶cig zakończył się wynikiem 1:8 i w całym meczu torunianie prowadzili już tylko 31:26.
Pogoń w wykonaniu Unii zakończyła się jednak wraz z wy¶cigami jedenastym i dwunastym. Wła¶nie wtedy Unibax dwukrotnie pokonał rywali w stosunku 5:1 i przewaga nad zespołem go¶ci była na tyle duża, że kwestia zwycięstwa była już praktycznie przes±dzona. Wraz z biegiem dwunastym starty w meczu zakończył Z±bik, który uzbierał ostatecznie 13 punktów i 2 bonusy, co oznacza, że był niepokonany przez rywali.
W samej końcówce leszczynianie zdołali jeszcze odrobić czę¶ć strat, gdyż podwójnie wygrali trzynasty i piętnasty wy¶cig, jednak na odniesienie końcowego sukcesu to już nie wystarczyło. Mecz zakończył się wynikiem 49:44 dla gospodarzy, w¶ród których obok Karola Z±bika najlepiej spisali się Ryan Sullivan i Robert Ko¶ciecha. Natomiast w ekipie leszczyńskiej zdecydowanym liderem był Leigh Adams; walkę z gospodarzami podejmowali też nierówni Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak.
Inauguracja sezonu w Toruniu wypadła zatem okazale, w czym znaczna zasługa publiczno¶ci. Mimo obaw zwi±zanych z możliwo¶ci± ponownych zamieszek, do których doszło juz podczas jednego ze sparingów, tym razem doping prowadzony był w sposób kulturalny - nie zabrakło kolorowych rac i flag.
Unia Leszno: 44
1.Jarosław Hampel (3,3,0,1,3) 10
2.Robert Mi¶kowiak (0,0,-,0) 0
3.Krzysztof Kasprzak (3,0,1,2,1,2) 9
4.Damian Baliński (0,1,-,2,1) 4
5.Leigh Adams (2,3,6!,3,3,2) 19
6.Robert Kasprzak (2,0,-,0,-) 2
7.Jurica Pavlic (0,0,0) 0
KS Unibax Toruń: 49
9.Wiesław Jagu¶ (2,2,1,1,3) 9
10.Adrian Miedziński (1,1,d4,2,0) 4
11.Robert Ko¶ciecha (2,1,2,2,1) 8
12.Matej Zagar (1,2,1,t) 4
13.Ryan Sullivan (1,2,3,3,0) 9
14.Alan Marcinkowski (1,-,-,-) 1
15.Karol Z±bik (3,3,3,2,3) 14
Bieg po biegu:
1: Z±bik, Kasprzak R, Marcinkowski, Pavlic 4:2 (4:2)
2: Hampel, Jagu¶, Miedziński, Mi¶kowiak 3:3 (7:5)
3: Kasprzak K, Ko¶ciecha, Zagar, Baliński 3:3 (10:8)
4: Z±bik, Adams, Sullivan, Kasprzak R 4:2 (14:10)
5: Hampel, Zagar, Ko¶ciecha, Mi¶kowiak 3:3 (17:13)
6: Z±bik, Sullivan, Baliński, Kasprzak 5:1 (22:14)
7: Adams, Jagu¶, Miedziński, Pavlic 3:3 (25:17)
8: Sullivan, Z±bik, Kasprzak K, Hampel 5:1 (30:18)
9: Adams, Kasprzak K, Jagu¶, Miedziński(d4) 1:8 (31:26)
10: Adams, Ko¶ciecha, Zagar, Kasprzak R 3:3 (34:29)
11: Sullivan, Miedziński, Kasprzak K, Mi¶kowiak 5:1 (39:30)
12: Z±bik, Ko¶ciecha, Hampel, Pavlic 5:1 (44:31)
13: Adams, Baliński, Jagu¶, Zagar (t) 1:5 (45:36)
14: Jagu¶, Kasprzak K, Baliński, Miedziński 3:3 (48:39)
15: Hampel, Adams, Ko¶ciecha, Sullivan 1:5 (49:44)







Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarzei tak unia leszno wygra z toruniem itak da rade !!!!!!
OdpowiedzToruń mistrzem jest wygra lige speedway !!!
Odpowiedzkocham was dzeki za wygrana
OdpowiedzNic dziwnego, że wygrali lepsi w końcu Toruń mistrzem ¶wiata jest :) Brawo dla Karola najlepszego w tych zawodach oraz Ryan'a i Wie¶ka:)Oby tak dalej chlopcy
Odpowiedz